Dejte si pozor na mráz, je to skrytý zabiják.

Málokoho napadne, že současné teploty hluboko pod bodem mrazu můžou výrazně snížit životnost vašeho iPhonu, iPadu nebo MacBooku. Jak se chovat a co jim nejvíce vadí?

Apple v podstatě ve všech svých nových produktech používá akumulátory typu Li-Pol. Ty se mohou chlubit velkým množstvím výhod, jako je například nejvyšší hustota uchovávané energie (tedy pro uložení stejného množství energie si vystačíte s daleko menším článkem) nebo vysoký počet nabíjecích cyklů. Tedy především ve srovnání se staršími a dříve používanými články typu Li-ion.

iphone fix mobile

Na druhou stranu mají i Li-pol články své nevýhody. A nemáme teď na mysli jejich nízkou životnost obecně (samovolná degradace se u nich projevuje přibližně po dvou letech používání), ale velkou citlivost v případě vystavení nízkým teplotám.

Zatímco Li-ion akumulátory bez problémů pracovaly až do teploty mínus třicet stupňů Celsia, Applem používané Li-pol akumulátory se chovají zcela odlišně.

Již při poklesu jejich teploty o několik stupňů pod bod mrazu ztratí tento akumulátor průměrně padesát procent své kapacity. A to skokově, během několika málo minut.

Po zahřátí na pracovní teplotu se vše vrátí do původních hodnot. Tím však nemáte vyhráno, protože každé takové prochladnutí zkrátí životnost akumulátoru (počet dosažitelných pracovních cyklů). A pravidelné vystavováním těmto teplotám v krátkém době může vést k úplnému zničení tohoto akumulátoru. A stejné platí i pro notebooky: pokud patříte mezi uživatele, kterým zdánlivě záhadně klesá zdraví akumulátoru a mizí cykly: nenosíte svůj počítač často ven v mrazech?

Mějte tedy na paměti, že pokud venku panují takové teploty, jako nyní, měli byste mít svůj telefon ideálně v kapse pod oděvem, aby nedošlo k jeho prochladnutí (naopak umístění ve vnější kapse kabátu, v tašce či batohu je zcela nevhodné). Také byste měli na minimum omezit jeho používání venku – taková čtvrt hodinka čtení internetu na zastávce se může na baterii špatně projevit. 

iphone fix mobile

 Jak postupovat v případě, že vám telefon promrzne a z ničeho nic se vypne a nejde zapnout? V žádném případě se jej nepokoušejte znova nabíjet (a ideálně ani zapínat)! Jestli takovému článku něco nesmíte udělat, pak je to právě nabíjení. Nechejte telefon aklimatizovat při pokojové teplotě dostatečně dlouho na to, aby „oživl“ svépomocí. Teprve poté, co jej lze zapnout a energie se sama obnovila, je bezpečné jej dát dobít.

 Je vhodné je pro přenášení zabalit do nějaké těsného pouzdra, které přeci jenom vytvoří další barieru před prostupem chladu. A hlavně se s ním nezdržujte příliš dlouho venku.

        S-IP6P-0040_3                  S-IP6P-0040_1   

      Voděodolné textilní pouzdro Apple iPhone od   87,- vč. DPH
                   Bez názvu

Zpět do obchodu